Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Manukahonung har ett glykemiskt index på 54, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 44 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Manukahonung bland de lägsta i glykemiskt index.
Manukahonung är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 335 kcal |
| Kolhydrater | 82.1g |
| Socker (totalt) | 82.1g |
| Naturligt | 82.1g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.2g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.1g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 12mg |
Manukahonung har ett glykemiskt index på 54, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 44 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Manukahonung har ett lågt glykemiskt index (54), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Manukahonung har en glykemisk belastning på 44 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →