Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
malt-extrakt har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 79 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas malt-extrakt bland de högsta i glykemiskt index.
malt-extrakt kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 320 kcal |
| Kolhydrater | 75g |
| Socker (totalt) | 60g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 60g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 5g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 40mg |
malt-extrakt har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 79 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
malt-extrakt har ett högt glykemiskt index (105). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
malt-extrakt har en glykemisk belastning på 79 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →