Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
majswafers har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 60 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas majswafers bland de högsta i glykemiskt index.
majswafers kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 430 kcal |
| Kolhydrater | 75g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 2g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 6g |
| Fett | 13g |
| Mättat | 3.5g |
| Omättat | 9g |
| Natrium | 800mg |
majswafers har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 60 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
majswafers har ett högt glykemiskt index (80). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
majswafers har en glykemisk belastning på 60 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →