Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
4-ost pizzabit har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas 4-ost pizzabit över genomsnittet i glykemiskt index.
4-ost pizzabit är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 280 kcal |
| Kolhydrater | 32g |
| Socker (totalt) | 3.2g |
| Naturligt | 1.7g |
| Tillsatt | 1.5g |
| Fiber | 1.8g |
| Löslig | 0.5g |
| Olöslig | 1.3g |
| Protein | 12g |
| Fett | 12g |
| Mättat | 6.5g |
| Omättat | 4.5g |
| Natrium | 650mg |
4-ost pizzabit har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
4-ost pizzabit har ett måttligt glykemiskt index (65). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
4-ost pizzabit har en glykemisk belastning på 21 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →