ristede rå makadamianødder

GI 10 · LavtGL 1.4 / 100 g8.4/10

Lav GI

10 GI

GL 1.4 pr. 100 g

Logi-score 8.4/10
  • Højt indhold af enkeltumættet fedt
  • Meget kalorierige

ristede rå makadamianødder har et glykæmisk indeks på 10, det samme som almindelig Macadamianødder (10).

Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Macadamianødder

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

ristede rå makadamianødder er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

718
Kalorier
13.8 g
Kulhydrater
7.9 g
Protein
75.8 g
Fedt
per 100g
Kalorier718 kcal
Kulhydrater13.8 g
Sukker (i alt)4.6 g
Naturligt4.6 g
Tilsat0 g
Fiber8.6 g
Opløselig1.7 g
Uopløselig6.9 g
Protein7.9 g
Fedt75.8 g
Mættet12.1 g
Umættet63.7 g
Natrium5 mg

Forarbejdningsgrad

25%
Minimal
Hvorfor denne score?
  • Højt indhold af enkeltumættet fedt
  • Lav glykæmisk påvirkning
  • Bidrager med fibre og mineraler
  • Meget kalorierige
  • Moderat proteinindhold
  • Ristning kan reducere nogle varmefølsomme næringsstoffer

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for ristede rå makadamianødder?

ristede rå makadamianødder har et glykæmisk indeks på 10 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 1.4 pr. 100 g.

Er ristede rå makadamianødder godt for personer med insulinresistens?

ristede rå makadamianødder har et lavt glykæmisk indeks (10), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Macadamianødder har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Macadamianødder i denne database har Macadamianødder den laveste glykæmiske belastning (1 pr. 100 g).

Tjek ristede rå makadamianødder i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.