Pintobønner på dåse

Pintobønner på dåse

GI 45 · LavtGL 17.8 / kop9/10

Lav GI

45 GI

GL 17.8 pr. kop (260 g) · GL 6.8 pr. 100 g

Logi-score 9/10
  • Lav glykæmisk belastning
  • Moderat natriumindhold (hvis dåse)

Pintobønner på dåse har et glykæmisk indeks på 45, højere end almindelig Tørrede pintobønner (39). En kop (260 g) giver en glykæmisk belastning på 17.8.

Opdateret 14. okt. 2025 · Kilder: USDA FoodData Central #175201 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Tørrede pintobønner

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Pintobønner på dåse er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 spiseske16 g1.1
1 kop260 g17.8

Næringsindhold (per 100g)

82
Kalorier
15.18 g
Kulhydrater
4.6 g
Protein
0.56 g
Fedt
per 100g
Kalorier82 kcal
Kulhydrater15.18 g
Sukker (i alt)1.02 g
Naturligt1 g
Tilsat0 g
Fiber4.6 g
Opløselig1.4 g
Uopløselig3.2 g
Protein4.6 g
Fedt0.56 g
Mættet0.11 g
Umættet0.45 g
Natrium240 mg

Forarbejdningsgrad

65%
Højt forarbejdet
Hvorfor denne score?
  • Lav glykæmisk belastning
  • Højt fiberindhold
  • God proteinkilde
  • Moderat natriumindhold (hvis dåse)
  • Moderat kulhydratindhold

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Pintobønner på dåse?

Pintobønner på dåse har et glykæmisk indeks på 45 (Lavt). En kop (260 g) har en glykæmisk belastning på 17.8; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 6.8.

Er Pintobønner på dåse godt for personer med insulinresistens?

Pintobønner på dåse har et lavt glykæmisk indeks (45), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Tørrede pintobønner har den laveste glykæmiske belastning?

Pintobønner på dåse har den laveste glykæmiske belastning af alle former af Tørrede pintobønner i denne database (6.8 pr. 100 g).

Tjek Pintobønner på dåse i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.