parasolhat

GI 15 · LavtGL 1 / 100 g9/10

Lav GI

15 GI

GL 1 pr. 100 g

Logi-score 9/10
  • lavt kalorieindhold
  • lavt indhold af fedtopløselige vitaminer

parasolhat har et glykæmisk indeks på 15 (Lavt).

Opdateret 28. aug. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af parasolhat

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

parasolhat er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

28
Kalorier
4.4 g
Kulhydrater
2.8 g
Protein
0.4 g
Fedt
per 100g
Kalorier28 kcal
Kulhydrater4.4 g
Sukker (i alt)1.7 g
Naturligt1.7 g
Tilsat0 g
Fiber2.2 g
Opløselig0.7 g
Uopløselig1.5 g
Protein2.8 g
Fedt0.4 g
Mættet0.1 g
Umættet0.3 g
Natrium5 mg

Forarbejdningsgrad

5%
Minimal
Hvorfor denne score?
  • lavt kalorieindhold
  • god kilde til kostfibre
  • lav glykæmisk belastning
  • lavt indhold af fedtopløselige vitaminer
  • lavt proteinindhold sammenlignet med animalske kilder

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for parasolhat?

parasolhat har et glykæmisk indeks på 15 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 1 pr. 100 g.

Er parasolhat godt for personer med insulinresistens?

parasolhat har et lavt glykæmisk indeks (15), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af parasolhat har den laveste glykæmiske belastning?

parasolhat har den laveste glykæmiske belastning af alle former af parasolhat i denne database (1 pr. 100 g).

Tjek parasolhat i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.