Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
græshoppe har et glykæmisk indeks på 0, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre meat rangerer græshoppe blandt de laveste i glykæmisk indeks.
græshoppe er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 150 kcal |
| Kulhydrater | 2.2g |
| Sukker (i alt) | 0g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.2g |
| Opløselig | 0.7g |
| Uopløselig | 1.5g |
| Protein | 20.6g |
| Fedt | 6.1g |
| Mættet | 2.1g |
| Umættet | 4g |
| Natrium | 70mg |
græshoppe har et glykæmisk indeks på 0, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
græshoppe har et lavt glykæmisk indeks (0), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
græshoppe har en glykæmisk belastning på 0 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →