Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsbouillon med boghvedenudler har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagsbouillon med boghvedenudler blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsbouillon med boghvedenudler er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 38 kcal |
| Kulhydrater | 6.5g |
| Sukker (i alt) | 1.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1.2g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 1.5g |
| Fedt | 0.4g |
| Mættet | 0.07g |
| Umættet | 0.25g |
| Natrium | 320mg |
Grøntsagsbouillon med boghvedenudler har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsbouillon med boghvedenudler har et lavt glykæmisk indeks (45), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsbouillon med boghvedenudler har en glykæmisk belastning på 3 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →