grøn salat

GI 15 · LavtGL 1 / 100 g10/10

Lav GI

15 GI

GL 1 pr. 100 g

Logi-score 10/10
  • meget lav glykæmisk belastning
  • lavt proteinindhold

grøn salat har et glykæmisk indeks på 15, det samme som almindelig Hovedsalat (15).

Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Hovedsalat

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

grøn salat er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

15
Kalorier
2.9 g
Kulhydrater
1.4 g
Protein
0.2 g
Fedt
per 100g
Kalorier15 kcal
Kulhydrater2.9 g
Sukker (i alt)0.8 g
Naturligt0.8 g
Tilsat0 g
Fiber1.3 g
Opløselig0.4 g
Uopløselig0.9 g
Protein1.4 g
Fedt0.2 g
Mættet0.03 g
Umættet0.17 g
Natrium28 mg

Forarbejdningsgrad

5%
Minimal
Hvorfor denne score?
  • meget lav glykæmisk belastning
  • højt vandindhold
  • lavt kalorieindhold, næringsrig
  • lavt proteinindhold
  • lavt indhold af fedtopløselige vitaminer

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for grøn salat?

grøn salat har et glykæmisk indeks på 15 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 1 pr. 100 g.

Er grøn salat godt for personer med insulinresistens?

grøn salat har et lavt glykæmisk indeks (15), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Hovedsalat har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Hovedsalat i denne database har Hovedsalat den laveste glykæmiske belastning (0.2 pr. 100 g).

Tjek grøn salat i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.