Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
gluten-free quinoa pasta har et glykæmisk indeks på 53, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 36 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer gluten-free quinoa pasta blandt de laveste i glykæmisk indeks.
gluten-free quinoa pasta er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kulhydrater | 68g |
| Sukker (i alt) | 1.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 7g |
| Opløselig | 2.1g |
| Uopløselig | 4.9g |
| Protein | 13g |
| Fedt | 5g |
| Mættet | 0.6g |
| Umættet | 4.4g |
| Natrium | 5mg |
gluten-free quinoa pasta har et glykæmisk indeks på 53, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 36 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
gluten-free quinoa pasta har et lavt glykæmisk indeks (53), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
gluten-free quinoa pasta har en glykæmisk belastning på 36 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →