Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glaserede gulerødder har et glykæmisk indeks på 60, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 11 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Glaserede gulerødder over gennemsnittet i glykæmisk indeks.
Glaserede gulerødder er velegnet i moderate mængder for personer, der overvåger blodsukkerniveauet.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 85 kcal |
| Kulhydrater | 18g |
| Sukker (i alt) | 13g |
| Naturligt | 7.0g |
| Tilsat | 6g |
| Fiber | 2.5g |
| Opløselig | 0.8g |
| Uopløselig | 1.8g |
| Protein | 0.8g |
| Fedt | 2.5g |
| Mættet | 1.5g |
| Umættet | 1g |
| Natrium | 120mg |
Glaserede gulerødder har et glykæmisk indeks på 60, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 11 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Glaserede gulerødder har et moderat glykæmisk indeks (60). Personer med insulinresistens kan indtage det i moderate mængder.
Glaserede gulerødder har en glykæmisk belastning på 11 per 100g, hvilket indikerer en moderat indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →