Citronjuice fra koncentrat

Citronjuice fra koncentrat

GI 20 · LavtGL 1.1 / 100 g6/10

Lav GI

20 GI

GL 1.1 pr. 100 g

Logi-score 6/10
  • Meget lav glykæmisk belastning
  • Tab af næringsstoffer under koncentreringsprocessen

Citronjuice fra koncentrat har et glykæmisk indeks på 20, det samme som almindelig Frisk citronsaft (20).

Kilder: USDA FoodData Central #167748 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Frisk citronsaft

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Citronjuice fra koncentrat er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

17
Kalorier
5.62 g
Kulhydrater
0.45 g
Protein
0.07 g
Fedt
per 100g
Kalorier17 kcal
Kulhydrater5.62 g
Sukker (i alt)1.53 g
Naturligt1.5 g
Tilsat0 g
Fiber0.7 g
Opløselig0.2 g
Uopløselig0.5 g
Protein0.45 g
Fedt0.07 g
Mættet0.01 g
Umættet0.06 g
Natrium2 mg

Forarbejdningsgrad

65%
Højt forarbejdet
Hvorfor denne score?
  • Meget lav glykæmisk belastning
  • Naturligt lavt indhold af kalorier og fedt
  • Praktisk holdbar kilde til syre
  • Tab af næringsstoffer under koncentreringsprocessen
  • Potentiale for tilsatte konserveringsmidler eller sulfitter
  • Lavere antioxidantprofil sammenlignet med frisk frugt

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Citronjuice fra koncentrat?

Citronjuice fra koncentrat har et glykæmisk indeks på 20 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 1.1 pr. 100 g.

Er Citronjuice fra koncentrat godt for personer med insulinresistens?

Citronjuice fra koncentrat har et lavt glykæmisk indeks (20), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Frisk citronsaft har den laveste glykæmiske belastning?

Citronjuice fra koncentrat har den laveste glykæmiske belastning af alle former af Frisk citronsaft i denne database (1.1 pr. 100 g).

Tjek Citronjuice fra koncentrat i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.