Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glasnudler har et glykæmisk indeks på 39, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 34 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer Glasnudler blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Glasnudler er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 351 kcal |
| Kulhydrater | 86g |
| Sukker (i alt) | 0g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1.5g |
| Opløselig | 0.5g |
| Uopløselig | 1g |
| Protein | 0.2g |
| Fedt | 0.1g |
| Mættet | 0g |
| Umættet | 0.1g |
| Natrium | 10mg |
Glasnudler har et glykæmisk indeks på 39, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 34 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glasnudler har et lavt glykæmisk indeks (39), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Glasnudler har en glykæmisk belastning på 34 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →